Az Elfeledett Gyermekekért EGy.7

EGy.7 Konferencia az Elfeledett Gyermekekért

A konferencia előadásait folyamatosan töltjük fel a YouTube csatornánkra

Köszönjük hogy velünk voltatok!

Helyszín: Lurdy Ház Konferencia- és Rendezvényközpont – 1097 Budapest Könyves Kálmán krt. 12-14.
Időpont: 2024.10.15. kedd 9.30-18.00 között

Az EGy.7 konferencia tervezett programja

9.30-9.45 Elszámolás egytől hétig
Frankó András, Kormos Piroska MMSz Fogadó Apa Anya Pia program

9.45-10.00 Szülő mindenekelőtt, szülő mindenek ellenére 
Frankó András családterapeuta, MMSz Fogadó 

10.00-10.20 Hogyan készül a függő, avagy posztmodern társadalmak függőségei
dr. Nagy Zsolt addiktológiai konzultáns, Pszichofészek

10.20-10.40 Az ACE-ek és alkoholfogyasztás – friss vizsgálatok
dr. Matuszka Balázs pszichológus, alkalmazott egészségpszichológiai szakpszichológus, egyetemi docens (Pázmány Péter Katolikus Egyetem Pszichológiai Intézet), EGyELV Egyesület 

10.40-11.00 Szenvedélybeteg szülők elgyászolásának mintázata – beszámoló friss hazai kutatásról
Békési Tímea addiktológiai konzultáns, gyászkísérő, etnográfus 

11.00-11.30-ig Szünet

11.30-11.50 Szenvedélybetegek hozzátartozóinak támogatása, kezelésbe juttatás segítése a CRAFT módszertan alkalmazásával
Nyíri Noémi addiktológiai konzultáns, coach-szupervizor

11.50-12.10 Gyászolok, de mit, hol és mikor? – Szenvedélybeteg szülő elgyászolása kamaszoknál
Szabó Márta gyászkísérő, gyászcsoport vezető, Napfogyatkozás Egyesület elnökségi tag 

12.10-12.30 Láthatatlanul kampányfilm bemutató
Hoffmann Katalin klinikai szakpszichológus, a Láthatatlan árvák című könyv szerzője  

12.30-12.40 KÖTTUSA felhívás – Tegyünk együtt a szenvedélybeteg szülők gyermekeiért
Békési Tímea ötletgazda, nagykövet 

12.40-13.45 Szendvicsebéd és szünet

13.45-14.05 Együtt dolgozunk – szakemberek AAP képzésének tapasztalatai
dr. Szécsi Judit szociális munkás, addiktológiai konzultáns, szupervizor 

14.05-14.30 Függőséggel érintett párok terápiája
dr. Barát Katalin pszichiáter, kiképző családterapeuta NEM lesz videó

14.35-16.00 Párhuzamos programok 3 helyszínen

Nagyterem

Kerekasztal beszélgetés – családterápia szenvedélybeteg családokkal (A videó szerkesztés alatt)
Résztvevők: dr. Barát Katalin pszichiáter, kiképző családterapeuta, dr. Widder Szilvia pszichiáter, pár és családterapeuta, Hoffmann Katalin klinikai szakpszichológus, Berényi András klinikai és addiktológiai szakpszichológus,  családterapeuta, Frankó András családterapeuta
A beszélgetés moderátora: Kovács András Péter (KAP)

Kisterem 1.

Workshop 1 – Szeretet és önszeretet, avagy a gyógyulás útja – Testtudat fókuszú mozgásműhely
Hoffer Szilvia testtudat fókuszú, relaxációs egyéni, pár – és családterapeuta, addiktológiai szakember

Kisterem 2.

Workshop 2 – Jerry Moe játékok a gyakorlatban
Tőkés Tibor szociális munkás, szociálpolitikus

16.00-16.30 Szünet

16.30-17.30 Gyógyulás a gyermekeknek és családjaiknak – online előadás 
Jerry Moe (USA) Senior Clinical Advisor, NACoA, counselor, author / klinikai szaktanácsadó, tréner, a NACoA egyesület tagja (nacoa.org), író (többek között: A Gyerekszemmel a függőségről és a felépülésről című könyv szerzője)

17.30-18.00 EGY kis útravaló – a konferencia közös zárása a nagyteremben

18.00-20.00 Felépülésünk története – nyitott ACA gyűlés (az ACA-ról infó: www.aca.hu)

Részvételi díjak:
Részvételi díj: 6.000 Ft/fő
Támogatói díj: 9.000 Ft/fő

Legyünk együtt és tegyünk együtt a szenvedélybeteg szülők Elfeledett Gyermekeiért,
hogy többé ne legyenek elfeledettek!

Programok a szenvedélybeteg szülők Elfeledett Gyermekeiért EGY HÉTIG
2024 október 11-18.

október 11. péntek – Irodalmi est és kiállítás
október 12. szombat – A gyermekkori élmények és élethosszig tartó hatásaik – Országos Konferencia*
Egyesület a Gyermekek Egészséges LelkiVilágáért
október 13. vasárnap –  Irodalomterápiás délután az MMSz Fogadóban
október 14. hétfő – Gyerekszemmel a függőségről – szakmai nap gyermekekkel dolgozó szakembereknek*
október 15. kedd – EGy.7 konferencia – Budapest, Lurdy Ház Konferencia- és Rendezvényközpont*
október 16. szerda – Színháztréning és meseterápiás workshopok szakemberek és érintettek számára
október 17. csütörtök – Apa, Anya, Rehab – Felépülők és szülőségük – szakmai együtt gondolkodó nap szenvedélybetegek rehabilitációs intézményeiben dolgozókkal
október 17. csütörtök este – Apa, Anya, Pia – (one man show) – színdarab a Szkénében*
október 18. péntek  – “Mégis boldogok” pszichodráma ZÁRT csoport

Az előző évek konferenciáinak anyagai megnézhetőek ITT


dr. Barát Katalin: pszichiáter, pszichoterapeuta, kiképző családterapeuta. 45 éve dolgozik párokkal és családokkal, kezdetben pszichiátriai osztályokon, majd ambuláns ellátás keretében egy szakrendelésen. Jelenleg az állami munkahelyén kívül magánpraxisban is folytat pár- és családterápiát. Családterapeuták generációit képezte, támogatta az elmúlt évtizedekben.

 

 

 

 

 

 

 

 


Nagy Zsolt – Hogyan készül a függő, avagy posztmodern társadalmak függőségei

“Nagy Zsolt PhD, addiktológiai konzultáns vagyok, húsz éve dolgozom szenvedélybetegekkel, felépülést kísérő útikalauz vagyok.
Dolgoztam állami, egyházi, alapítványi és magán intézményekben egyéni és csoportos formákban. 2017-ben írt doktori dolgozatom nyomán kezdett el foglalkoztatni a függőség társadalmi kontextusa, társadalmaink függőkre emlékeztető működése. Mivel a függőség tapasztalatom szerint változatos formákban nemzedékről nemzedékre átörökítődik, előadásom ezt a témát szeretné bemutatni az EGY szemszögéből.”

dr. Matuszka Balázs pszichológus, alkalmazott egészségpszichológiai szakpszichológus, egyetemi docens (Pázmány Péter Katolikus Egyetem Pszichológiai Intézet), EGyELV Egyesület

 

 

 

 

 

 

 

 


Nyíri Noémi – Szenvedélybetegek hozzátartozóinak támogatása, kezelésbe juttatás segítése a CRAFT módszertan alkalmazásával címmel tart előadást.

Noémi a 2000-es évek elején kezdte szakmai pályafutását intravénás amfetamin és heroin használókkal foglalkozó megkereső és ártalomcsökkentő programban. A legmagasabb kockázatú csoporttal folytatott munkatapasztalata az évek során kibővült valamennyi szercsoportra és szerhasználó rétegre. Az addiktológiai ellátórendszer szinte valamennyi szintjén dolgozott a prevenciós munkától a party ártalomcsökkentésen át a felépülés fókuszú bentlakásos programokig. Gyakorlati tapasztalatot szerzett szegregátumi terepen épp úgy, mint fizetős magánellátásban. Szakmai hitvallása, hogy mindenkinek az adott szerhasználati stádiuma, állapota és lehetőségei szerinti segítséget kell nyújtani széles módszertani repertoár birtokában. A használókkal folytatott segítő munka mellett a hozzátartozók támogatásával is foglalkozik pár éve.

Békési Tímea – A szenvedélybeteg szülők elgyászolása.
Békési Tímea addiktológiai konzultáns, etnográfus, képzésben lévő családi tanácsadó, gyászkísérő és metamorphoses meseterapeuta. 21 éve dolgozik a szenvedélybeteg ellátásban, függőkkel és hozzátartozóikkal egyéni-, csoportos- és családi konzultációs kereteken belül.
Írásai jelentek meg a feldolgozatlan veszteségek és a függőségek kapcsolata, a gyermekek gyásza, valamint a szenvedélybeteg családban való nevelkedés következményei témákban. Az Újraépített életek és a Transzgenerációs történetek című könyvek társszerzője.
A segítő munka mellett előadásokat tart, valamint oktat és kutat addiktológiai és gyászfeldolgozás témákban. Elhivatott a szenvedélybetegség destigmatizációja, ezen belül egyre inkább a szenvedélybeteg családokban nevelkedett emberek segítése iránt. A hazánkban elsőként elindult kamasz csoport indulásánál ott bábáskodott és azóta is folyamatosan tesz azért, hogy az elfeledett gyerekek többé ne legyenek elfeledettek.

Hoffer Szilvia testtudat fókuszú, relaxációs egyéni, pár – és családterapeuta, addiktológiai szakember, aki 15 éve dolgozik szenvedélybetegekkel és hozzátartozóikkal. Nemcsak felépülő függő, hanem ő maga is szenvedélybeteg családban nőtt fel. Rengeteg terápiás év és önismereti munka áll mögötte, ami folyamatosan inspirálja arra, hogy „dolgozzon magán”, egyrészt segítőként, másrészt magánemberként is. A táncterápiával 2016-ban találkozott először, ami nagyon mély nyomot hagyott benne. Szerinte a verbális terápiák során kognitívan igyekszünk megérteni önmagunkat, a nonverbális, testfókuszú terápiák segítségével pedig a testen keresztül közelítünk belsőnkhöz, gyakorlatilag „kommunikálunk” a testtel. Azóta folyamatosan ebben képződik, mert megtapasztalta, hogy a testet kihagyni a terápiás folyamatból vétek, hiszen a test sejtszinten emlékszik a traumákra. Szerinte a test- és mozgásfolyamatok során átélt testérzet – zsigeri és valóságos – kapcsolati élmény megtapasztalása segíti a gyógyulási folyamatokat. Jelenleg IKT (Integrált Kifejezés- és Táncterápia), valamint ICD (Integrative Core Dynamics – Integratív Testorientált Terápia) módszerekben képződik. Egyéni és családteraputaként rendszerszemléletben gondolkodik, valamint munkájában holisztikus szemléletet képvisel, amely a testet, a lelket, és az elmét egy egységként kezeli, sőt integrálva a kettőt, komplex segítséget nyújt a hozzá fordulóknak.

Szilvi leírása a délutáni workshopról:
“Napjainkban elkezdtük megérteni, hogy a traumák – amik gyakran a függőségek mögött is meghúzódnak – akárcsak a megsemmisítő erejű élmények, hogyan hatnak a legbelsőbb érzeteinkre és a fizikai valósághoz fűződő kapcsolatunkra. A szomatikus terápiák segíthetnek a szenvedélybeteg szülők elfeledett gyermekeinek, valamint a szenvedélybetegeknek abban, hogy a mozgás biztonságnak megtapasztalása által áthelyezzék magukat a múltból a jelenbe. Az én-érzésünk tulajdonképpen abban gyökerezik, hogy eleven kapcsolatban vagyunk a testünkkel. A testtudat fókuszú mozgásfolyamatok segítenek megfigyelni az érzelmek szintje alatt meghúzódó fizikai érzeteket (nyomást, melegséget, izomfeszülést, bizsergést), tudatosítja a légzésfigyelést, felhívja az ember figyelmét a testükben bekövetkező folyamatokra, megtanítja, hogyan kezeljék a testükben zajló negatív reakciókat, valamint a foglalkozásokon dolgozunk azon is, hogyan legyenek képesek felismerni az ellazuláshoz vagy az örömhöz kapcsolódó testi érzeteket. A zsigeri érzetek megfigyelésének képessége képezi az érzelmi tudatosság alapját. A mozgás és az érintés, a zene és a légzés segít lehorgonyozni a figyelmüket a testükben, segít elmélyíteni az önmagukkal történő kapcsolódást. A testtudat fókuszú szabadtánc segít abban is, hogy az ember ítélet mentesen álljon hozzá a saját testéhez, testérzetihez. Az én-érzésünk tulajdonképpen abban gyökerezik, hogy eleven kapcsolatban vagyunk a testünkkel.
Interaktív workshopra hívok mindenkit, aki nyitott és befogadó egy testtudatos módszer kipróbálására, amire előzetes regisztrációval lehet jelentkezni, maximum 20 főig. Kényelmes, táncmunkához alkalmas öltözék ajánlott.”

Jerry Moe – Gyógyulás a gyermekeknek és családjaiknak
Jerry Moe klinikai szaktanácsadó, tréner, a NACoA egyesület tagja, számos könyv szerzője online előadást tart az EGY.7 konferencián! 2019-ben jelent meg magyarul A Gyerekszemmel a függőségről és a felépülésről című könyve, azóta rengeteget tanultunk tőle, nagyon várjuk ezt a találkozást. Jerry 9 órányira lakik tőlünk, ezért előadása délután lesz – reméljük sokan velünk maradnak, hogy meghallgathassák őt is.

 

 

 

 


Gyászolok, de mit, hol és mikor? – Szenvedélybeteg szülő elgyászolása kamaszoknál címmel tart előadást Szabó Márta gyászcsoportvezető, egyéni gyászkísérő, coach, pedagógus, a Napfogyatkozás Egyesület elnökségi tagja.
Márta rövid bemutatkozása: “Hosszú évekig középiskolában dolgoztam pedagógusként, később coachként támogattam változásokban, nehéz élethelyzetekben felnőtteket és kamaszokat. Majd 10 éve vezetek gyászfeldolgozó csoportokat, kísérek csoportosan vagy egyéni formában kamasz és felnőtt gyászolókat, valamint intézményekben, iskolákban, közösségekben támogatok gyerekeket veszteség esetén.
2020 óta rendszeresen tartok a Napfogyatkozás Egyesületben önkéntesként online sorstársi gyászfeldolgozó csoportokat kamaszoknak.
A Napfogyatkozás Egyesület elnökségi tagjaként a segítő munka mellett képzéseket tartok a gyerekek gyászfeldolgozásáról szakembereknek, intézmények dolgozóinak. A munkám része az egyesületben a gyermekek gyászával foglalkozó szakemberek közösségének a támogatása is. Ennek a közösségnek az aktív tagjaként több országos, szakmaközi, innovatív programot szerveztünk gyerekeknek, szülőknek és szakembereknek a gyermekek gyászáról, mint például a Hullámhegyek – hullámvölgyek vándorkiállítás.
Az előadásom során a szenvedélybeteg szülők gyerekeinek a gyászának jellegzetességeiről, a
támogatás lehetőségeiről számolok be, rendszerezve a saját és az egyesületi tapasztalatokat.”

 

 

 



Tőkés Tibor

Szociális munkás, szociálpolitikus. 1997-től vagyok szenvedélybeteg segítő, jelenleg Debrecenben a Baptista Szeretetszolgálat szenvedélybetegek támogatott lakhatásainak vagyok az intézményvezetője. Az AAP programmal 2021-ben ismerkedtem meg egy addiktológiai program keretén belül, amit az AKOE egyesület vezetett szegregátumokban. Itt munkatársaimmal nemcsak felnőttekkel, hanem gyerekekkel is találkoztunk, akik magukon viselték a szenvedélybeteg, elhanyagoló környezet okozta hatásokat. Az AAP program játékait eleinte a reprtoárunk bővítése miatt használtam, de meglepően sikeresek voltak a gyerekek körében. A program végeztével már kifejezetten a gyerekekkel való foglalkozásra kértek fel a Jelenlét-pontok, a legutóbb 7 nyírségi település tartozott hozzám. A korcsoport  óvodai, általános iskolai alsó tagozatos gyerekektől és egészen a kamaszkorúakig terjedt, Lurkó, Bolyhos meséin át egészen Jerry Moe kaliforniai programjának játékos tudásátadásáig.


Kormos Piroska ki akarta próbálni az elméletben tanultakat a gyakorlatban is, ezért még a főiskola ideje alatt egy családsegítő szolgálatnál kezdett dolgozni, ahol lehetősége nyílt arra, hogy fiatalokkal foglalkozzon, amire igazából mindig is vágyott. Később a H52 Ifjúsági Irodában a Kék Pont Alapítvánnyal együttműködve indult egy csoport, amely kifejezetten szenvedélybeteg szülők gyerekeinek, jellemzően kamaszoknak nyújtott segítséget, csoportos foglalkozás formájában. Ezt a programot hozta át 2017-ben a Máltai Szeretetszolgálathoz. Az első, kifejezetten felnőtteknek szóló Apa Anya Pia csoport azonban csak az azonos nevű könyv megjelenése után indult el, 2019 januárjában.



Frankó András

Az elmúlt néhány évben végre fókuszba kerültek azok, a korábban szinte teljesen elfeledett gyerekek, akik szenvedélybeteg szülő vagy szülők mellett élnek. Konferenciák szerveződnek kifejezetten értük, könyvek, podcastek jelennek meg, néhány segítő program fókuszba helyezi őket, és egyre több szakember készül fel a gyerekek segítésére. A korábbi elhanyagolás miatt nem lehet eléggé túldimenzionálni a velük való törődést.
A gyerekek rezilienciájának fejlesztésén túl mi lehet számukra a legfontosabb? Mit szeretnének ők leginkább? Hogy a szüleik jól legyenek!
Hogyan lehet jól az a szülő, aki a legjobb szülő szeretne lenni, de közben függőségének különböző állomásain kénytelen szembesülni szülői hiányosságaival, hibáival, elégtelenségeivel? Szülő, aki nagy eséllyel maga is diszfunkcionális család gyermeke. Hogy érezheti magát, melyek a legjellemzőbb érzései? Hogyan viseli el szülői kudarcait, képes lehet-e megküzdeni szégyenével, bűntudatával, avagy függősége még súlyosabbá válik a szembesülés elkerülésére?
Mi jellemzi őket? Milyen hozzáállásra, segítségre van szükségük? Hogyan tekintünk rájuk? Ki, mit, hogyan tehet értük?
Az előadás szeretné felhangosítani ezeket a nyugtalanító, cselekvésre ösztönző kérdéseket, közös válaszadások reményében. Mert itt az ideje, hogy a függő, felépülő szülők szülőségének támogatása is előtérbe kerüljön a segítő szakemberek szemléletében. A gyerekek érdekében. Is.

 


Szécsi Judit

Judit szociális munkás, addiktológiai konzultáns, szupervizor az ELTE Társadalomtudományi Karának egyetemi adjunktusa. Sok szociális munkás hallgató tanulhatott már tőle szakmát, lelkesedést, hitelességet. Judit tagja a tavaly alakult Apa Anya Pia program tréner csapatának. Előadásában a közelmúltban különböző szakembereknek nyújtott tréningek tapasztalatairól fog beszélni, különös tekintettel a témában való érintettség és a segítő munka kapcsolatára.

 

 


Hoffmann Katalin

Azért is szerettem volna ilyen formában is foglalkozni ezzel a témával, mert sokkal többet kellene beszélni arról, hogy mit jelent szenvedélybeteg családban felnőni. Ugyanis amíg bizonyos értelemben tabunak számít ez a helyzet, addig segítséget is sokkal nehezebben kérnek az érintettek, pedig a megfelelő szakmai támogatás kulcsfontosságú, hogy legalább mérsékelni lehessen a károkat. Ha nincs felismerés, csak takargatás van, akkor esélyt sem kapnak az érintettek, hogy ki tudjanak lépni ebből a rendkívül sok szenvedést hozó helyzetből. Gyakori, hogy maguk az érintettek sem ismerik fel, hogy milyen súlyú problémáról van szó, egyáltalán azt sem mondják ki, hogy alkoholbeteg van a családban. Pedig csak akkor lehet esély a változásra, ha elkezdjük kimondani a problémát. (https://pszichoforyou.hu/lathatatlan-arvak-hoffmann-kata-interju/)